9 zasad zdrowego grillowania. Plus bonus- zakręcone kiełbaski, sos tzatziki i faszerowane pieczarki

No to zaczynamy odliczanie do mega-długiego weekendu majowego!!! Musimy ten czas dobrze zagospodarować, aby znaleźć chwilę na spotkania przy... GRILLU.

barbecue


Już czuję ten zapach unoszący się w powietrzu, przyjemny gwar (jak nie zagłuszy go kosiarka) biesiadujących pod gołym niebem.
Pozytywny nastrój udziela się wtedy każdemu, bo to wyjątkowy czas, wolny czas, czas na spotkania ze znajomymi, rodziną. Na zielonej trawce, przy pysznym jedzonku.
Po prostu - Grill & fun ;-) hasło baaardzo trafione!
Jak zapasy brykietu/węgla drzewnego macie już zrobione, to czas pomyśleć o menu na ŚWIĘTO GRILLA ;-).
Rozsmakujcie się w majówce, ale grillujcie zdrowo i nie pozwólcie, aby na Wasze Garden Party/Barbecue/ Grillowanie/ Biesiadowanie (jak zwał, tak zwał ;-)) wkradła się rutyna!

grill


Na zdrowy początek ...

9 prostych zasad zdrowego grillowania:


  1. Pamiętaj o czystym ruszcie.
  2. Po użyciu podpałki odczekaj minimum 20 minut (nigdy nie dorzucaj podpałki podczas grillowania).
  3. Rozpalanie grilla rozpocznij znacznie wcześniej, bo trwa to zwykle ponad 30 minut (u mnie znacznie dłużej, bo muszę wrzucić około 1,5 worka brykietu dla dobrego efektu pieczenia).
  4. Dopiero biały/szary osad/popiół na całej powierzchni węgla to znak, że możesz już układać przysmaki na ruszt (ja zawsze używam brykietu, może i długo się rozpala, ale za to też bardzo długo trzyma ciepło).
  5. Zawsze grilluj na tackach aluminiowych (używaj ich zwłaszcza do tłustych mięs, kiełbas, warzywa i pieczywo możesz układać bezpośrednio na ruszcie).
  6. Mięso zamarynuj domowymi marynatami i wyciągnij z lodówki przed grillowaniem. Nie kupuj ani mięsa już zamarynowanego, ani gotowych marynat. Wystarczy, że użyjesz oleju z oliwek lub rzepakowego, jogurtu lub maślanki (przede wszystkim do drobiu) i deczko kwaśnego składnika (cytryny, octu winnego), a następnie wymieszasz z ulubionymi ziołami (nie zapomnij, że na ruszt najlepszy jest: majeranek, estragon, bazylia, tymianek, czosnek, cebula, kurkuma, zioła prowansalskie).
  7. Nie spiekaj mocno mięsa. Nie jedz przypalonych kawałków.
  8. Nie zapominaj, że warzywa i owoce również pysznie smakują z grilla, koniecznie podawaj je do mięsa razem ze świeżą i kolorową sałatką. Warzyw w diecie nigdy dość, więc smacznie będzie jak dorzucisz jeszcze domowy sos warzywny lub tzatziki na jogurcie naturalnym.
  9. Czas oczekiwania na jedzenie wykorzystaj na ruch na świeżym powietrzu.

Jak powyższe zasady są Ci dobrze znane i je stosujesz, to znak, że jesteś dobrym gospodarzem i bez obaw mogę do Ciebie wpaść na grilla ;-).

majówka


A na rozgrzewkę...

Spiralka z kiełbaski/ zakręcona kiełbaska na patyku

Potrzebne będą:

  • patyczki do szaszłyków
  • dobrej jakości kiełbasa (unikaj kiełbasy tzw. grillowej)

Wiem, że w grillowaniu chodzi o to, aby szybko coś zjeść i są ludzie, dla których estetyka i wygląd się nie liczy. Ale popatrzcie sami, czyż nie wyglądają o niebo lepiej od zwykłego pętka kiełbasy?
A wystarczy tylko wbić w sam środek kiełbaski długi patyczek (kawałek kiełbasy wielkości połowy patyczka), i ponacinać ostrym nożem, lekko pod ukosem, obracając kiełbaskę na desce (patyczek będzie zabezpieczał przed całkowitym przecięciem) tworząc spiralę.

dania z grilla

Sos tzatziki

Składniki:

  • 1 duży kubek jogurtu typu greckiego (400 g, TOLONIS z Biedronki, mój ulubiony)
  • 1 duży, cienki ogórek szklarniowy
  • 1-2 ząbki czosnku
  • pęczek zielonych ziół (koperek, pietruszka, szczypiorek, ew. mięta)
  • szczypta cukru
  • pieprz, sól do smaku
  • łyżka oliwy z oliwek
  • łyżka soku z cytryny


Umyty ogórek zetrzyj na tarce o grubych oczkach, posól i odstaw na parę minut, aby puścił soki.
Do miski dodaj jogurt, przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekane zioła, oliwę, sok z cytryny i resztę przypraw. Wymieszaj razem z wyciśniętym ogórkiem i włóż do lodówki na minimum 30 minut, aby sos się schłodził, a smaki przegryzły.
pieczarki z grilla

Pieczarki z serowym farszem

Składniki:

  • opakowanie pieczarek na grilla (duże kapelusze)
  • pół czerwonej papryki
  • garść czarnych oliwek
  • 3 gatunki sera (np.: cały pleśniowy, kawałek żółtego, 1/4 fety)
  • szczypiorek
  • sól, pieprz, papryka ostra


Umytą paprykę pokrój w drobną kostkę, oliwki w talarki, ser w kostkę lub zetrzyj na tarce, a szczypiorek posiekaj. Farsz przypraw jak lubisz.
Pieczarki umyj (nie mocz długo w wodzie), osusz i wytnij nóżki (nie będą już potrzebne, ale spokojnie możesz ich nie usuwać ;-)).
Możesz również wydrążyć łyżeczką blaszki pod kapeluszem, aby zmieściło się więcej farszu i jednocześnie było mniej wody po upieczeniu.
Innym sposobem na redukcję wody jest uprzednie podpieczenie pieczarek kapeluszem do góry przez około 3 minuty i ta opcja jest chyba najlepsza.

Surowe pieczarki lub wstępnie opieczone napełnij farszem i grilluj do roztopienia sera, surowe około 20 minut, podpieczone 5-10 minut.

Na grillu możemy również przygotować ziemniaczki z tego przepisu, ale zawinięte w folię aluminiową i grillowane 30- 60 minut.
A na deser pyszne i zdrowe lody domowe :-)


Jesteście ciekawi reszty smakołyków ze zdjęcia? Czekam na komentarze, które przysmaki mam jeszcze opisać :-).

Smacznej biesiady na łonie natury,
Edyta :-)

majówka

kiełbasa podwawelska

Kawałek dalej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz